• tr
" Tüm Gençlerimize ve Takımlarımıza Sürpriz Ödüller "
Ürün Kategorileri

Statü2023- 2024  SEZONU MAHALLEMDE MAÇ VAR FUTBOL TURNUVASI STATÜSÜ

Mahallemde Maç Var Futbol Turnuvası  Müsabakalarının aşağıda isimleri yazılı Takımların katılımı ile 8 grupta Tek Devreli Lig (Puan) usulüne göre oynatılmasına,


Madde 1:    Mahallemde Maç Var Futbol Turnuvası  grup müsabakalarını ilk 2 sırada tamamlayan takımlar  kura çekimi ile belirlenecek  tek maç eleme usulü  Play-Off müsabakaları oynamaya hak kazanacaklardır.

Madde 2: Mahallemde Maç Var Futbol Turnuvasında a)  2007 - 2008 - 2009 doğumlu oyuncular oynayacaktır. b) Lisanslı olup, son bir sezon futbol oynamayan oyuncular oynayacaktır.  c) Yabancı uyruklu oyuncularda oynayabilir, ancak Takımlarda en fazla 5 yabancı uyruklu oyuncu bulundurulabilir. Oyun esnasında sahada 5, ilk 11’de sadece 3 yabancı uyruklu oyuncu oynatılabilir.

Madde 3: Müsabakalarda: Oyuncu sayısı : 11, Yedek oyuncu sayısı : 9, Oyuncu değişikliği sayısı : 9,  Müsabaka süresi : 2 x 30  dakika,  Uzatma süresi : 2 x 10, Uzatma  devre arası 5 dakikadır. 

 
Madde 4: Müsabakalarda devre arası 15 dakikadır.  
 
Madde 5:  Mahalle Muhtarlıkları, kendi mahallesinde ikamet etmek kaydıyla belirtilen yaşlardaki oyuncuların başvurularını değerlendirerek mahalle takımlarını oluşturacaklardır.  Mahalle takımlarının başkanlığını muhtarlar yapacaklardır.
 
Madde 6: Mahallemde Maç Var Futbol Turnuvasında  takımlar 1 – 20’a kadar forma numarası ile müsabakalara çıkabilirler.
 
Madde 7: Müsabakalarda Galibiyete 3 Puan, Beraberliğe 1 Puan, Mağlubiyete 0 Puan verilecektir.
 
Madde 8: Müsabakalar Çim ve Sentetik sahalarda oynanacaktır. Müsabakalar gerektiğinde hafta içi veya hafta sonu oynanabilir.

Madde 9: İki takımın forma rengi aynı olduğunda ev sahibi takım uygun renkli bip giyer. Bu sorun merkez takımları arasında çıktığında fikstürde ismi önce yazılı takım ev sahibi durumunda olup uygun renkli bip’i o takım giyer.

Madde 10: Yedek kulübeyi seçme hakkı misafir takıma aittir. Aynı iki takımı aynı sahayı kullanıyorsa fikstürde ismi önce yazılı takım ev sahibi konumunda olup yedek kulübesini diğer takım seçer.

Madde 11: Organizasyon kurulunca ilan eden müsabakaya belirlenen saatte 9 (dokuz) kişiden az bir kadro ile gelen veya hiç gelmeyen ve bu nedenden dolayı oynanamayan müsabakalarda, müsabakaya gelmeyen takımlardan 3-0 hükmen mağlub sayılır. Kulüp bu eylemi ikinci kez yaptığında 3-0 hükmen mağlubiyetin yanında 3 puanı tenzil edilir. Bu eylem 3. Kez yapıldığında 3-0 hükmen mağlubiyetin yanında 3 puanı tenzil edilir ve takımın ligden ihracına karar verilir. Eleme usulü kapsamında oynanan maçlarda puan silme cezası verilmez.

Madde 12: Puanların eşitliği halinde puanları eşit olan takımların derecelerinin belirlenmesi aşağıdaki şekilde uygulanır. Genel puantajda puanları eşit olan takımların; Aynı puana sahip takım sayısı iki (2) ise; I. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır. II. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa kendi aralarında ki müsabakalardaki gol averajına bakılır. III. Bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır. IV. Bu şartlara rağmen iki takımın arasında eşitliğin devam etmesi halinde genel puantajdaki gol averajına bakılmaksızın, takımlara tek maç eleme usulüne göre bir maç yaptırılır, V. Bütün bu şartlara rağmen iki takımın arasında eşitliğin devam etmesi halinde penaltı atışları yaptırılır. Kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

Madde 13:  Müsabakalarda  müsabaka anında, devre arası ve müsabaka sonunda, takımlardan birinin  rakip takımın bir veya birkaç futbolcusunun başkasına ait kimlik ile oynadığına ilişkin bir itirazı olduğunda, bu kişi veya kişilerin kimlik kontrolü yapılarak fotoğrafı, müsabaka hakemi ile beraber çekilir. Fotoğraf çektirmediği takdirde hakkında itiraz edilen futbolcunun  kimlik bilgileri incelemesi yapılır. Hakem bu inceleme sonucu kanaatini raporuna yazar. Kimlik kontrolü ve Fotoğraf çektirmekten kaçındığı takdirde bu durum hakem tarafından raporunda belirtilir. Bu müsabakayla ilgili karar Disiplin Kurulunca verilir.

Madde 14: Mahallemde Maç Var  Futbol Turnuvası Organizasyon Kurulunca hazırlanan,  kulüplerin yönetici, antrenör,  müsabakada saha içine girecek olanlara verilen saha giriş kartlarını müsabaka süresince boyunlarına asmak zorundadır.

Madde 15: Takımlar Müsabaka başlama saatinden bir saat önce sahada hazır bulunmak ve Müsabaka isim listelerini ve kimlik kartlarını müsabaka saatinden en geç 30 dakika önce   Hakeme vermek zorundadır. Müsabakadan önce müsabaka isim listesi ve futbolcu kimlik kartları rakip tarafından incelenir, imzalanarak kabul edilir. Hakem müsabakayı saatinde başlatır.

Madde 16: Müsabaka İsim Listesini imzalayacak yetkililer; Mahallemde Maç Var Futbol Turnuvası Organizasyon Kurulunca sahaya giriş kartı verilen yönetici,  veya antrenör müsabaka isim listelerini imzalayarak hakeme vereceklerdir. Giriş kartı Bulunmayan Yönetici, antrenör ile futbolcu ve takım sorumlusu, takım müsabaka isim listesini imzalama yetkileri yoktur. Müsabaka isim listesini imzalayacak yetkili bulunmaması halinde müsabaka hakem tarafından oynatılmayacak, oynatılmayan müsabakalar hakkında Disiplin Kurulunca, Mahallemde Maç Var Futbol Disiplin Talimatı hükümleri uygulanacaktır.

Madde 17: Müsabakalarda IFAB tarafından belirlenmiş Uluslararası futbol uyun kuralları uygulanır.

Madde 18: Statüde yer almayan konularla ilgili hususlarda, Mahallemde Maç Var Futbol Disiplin Talimatı, hükümleri  uygulanmaktadır.

Madde 19: Mahallemde Maç Var Futbol Turnuvası  Organizasyon   Kurulu  gerektiğinde müsabakaların A- Tarihini  B- Yerini  C – Saatini değiştirebilir.

Madde 20: İş bu statü 20 maddeden ibaret olup, Müsabaka Kuralları Oluşturma ve Disiplin Kurulu’nca onaylandıktan sonra yürürlüğe girer ve takımlara  tebliğ edilir.